Používame súbory cookie, aby nám pomohli vylepšiť naše webové stránky.

Prezeraním našich stránok s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie

Mondial Assistance

Hľadať

How can we help?*

How can we help?

O Malárii

Čo je Malária?

Malária je infekčné ochorenie spôsobené parazitom Plasmodium, ktorého v r. 1880 objavil M. Laveran. Často sa vyskytuje v tropických krajinách, ide o veľmi vážne ochorenie, ktoré môže byť aj smrteľné.

U človeka maláriu spôsobujú štyri druhy parazitov. Výskyt týchto parazitov na svete nie je rovnomerný, preto sa miera rizika nákazy maláriou líši podľa destinácie. Najnebezpečnejším a žiaľ aj najrozšírenejším parazitom malárie je pre člověka Plasmodium falciparum.

Tento parazit sa na človeka prenáša bodnutím samičkou komára, ktorá je najaktívnejšia vo večerných a nočných hodinách. K prenosu parazita dôjde bodnutím komárom, potom sa v organizme asi týždeň vyvíja. Klinické prejavy sa začínajú objavovať v období od niekoľkých hodín po niekoľko mesiacov od bodnutia. Niektoré nebezpečné formy tohto parazita se môžu vyvinúť veľmi rýchlo, v priebehu 24 až 48 hodín, a môžu viesť k smrteľnému ochoreniu, ak sa neliečia bezodkladne.

.

Aké sú príznaky a liečba malárie?

Všeobecne povedané, príznaky malárie sú veľmi nevýrazné. To je dôvod, prečo je nesmierne dôležité mať lekársky posudok, a to buď od lekára v hostiteľskej krajine s výskytom malárie, alebo po návrate. Choroba je vážna, pretože jej diagnostikovanie a liečba nastupujú neskoro, vzhľadom na nenápadnosť prvých príznakov.

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, aj keď v miernej forme, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc:

 • dlhodobá únava,
 • tráviace ťažkosti,
 • bolesť brucha,
 • horúčka,
 • príznaky chrípky (zimnica, bolesti, potenie ...).

Uvedené příznaky sú spojené s mnohými ďalšími tropickými chorobami, preto nesmiete začať užívať lieky proti malárii pred návštevou lekára. Neurologické problémy, kóma alebo kŕče sa často vyskytujú hneď a sú príznakom toho, že choroba je veľmi vážna.

Lekár Vás vyšetrí a pošle na odber krvi, z ktorej sa mikroskopickým vyšetrením zistí, o akého parazita ide. Ak výsledky prvého rozboru nie sú jednoznačné, po 24 hodinách, prípadne pri zvýšenej teplote, sa rozbory urobia ešte raz. Ak je parazit prítomný, lekár vám predpíše liečbu, a to buď pomocou tabliet alebo perfúzie. Často je nevyhnutné zostať niekoľko dní v nemocnici.

Ako predísť malárii?

Je oveľa lepšie malárii predchádzať, ako ju následne liečiť! Prevencia proti malárii spočíva v dvoch stratégiách: v znížení rizika bodnutia komárom a v preventívnej liečbe.

 • Je dôležité chrániť sa pred komárom Anopheles, ktorý sa vyskytuje predovšetkým na konci dňa a v noci.
 • Tu sú odporúčania, ktoré môžu znížiť riziko:
 • Do okien dajte jemné pletivo proti vniknutiu komára do miestnosti. Rámy musia byť v dobrom stave.
 • Majte dobrú klimatizáciu na izbe.
 • Spite pod moskytiérou (ktorá je v dobrom stave) napustenou insekticídmi. Mala by zahaľovať celú posteľ a spadať až na podlahu, prípadne by mala byť zastrčená pod matracom, aby sa zabránilo vniknutiu komára pod moskytiéru.
 • Po zotmení nezostávajte dlho vonku.
 • Noste oblečenie s dlhými rukávmi a dlhé nohavice. Taktiež môžete rozprašovať insekticidy.
 • Používajte pravidelne repelent proti hmyzu.
 • Nezabúdajte na jednu dôležitú věc: komáre na vás čakajú od prvého okamihu, keď vystúpite z lietadla! 
Repelenty sa predávajú v rôznych formách (voda, krém, sprej) a koncentráciách. Mali by sa nanášať na všetky časti tela, treba si však chrániť oči a ústa pred ich toxickým obsahom.
Nezabúdajte, že ich treba nanášať pravidelne - každých 2-5 hodín v závislosti od fyzickej činnosti, ktorú vykonávate. Tieto produkty nie sú vodeodolné a ich účinnosť na odeve je veľmi relatívna.

Druhý typ ochrany, ktorá dopĺňa prvý, je liek: je to anti-profylaxen. Ten nezaručuje úplnú ochranu proti malárii, ale výrazne znižuje riziko rozvoja ochorenia a jeho komplikácií.

Vzhľadom na to, že sa aktívne používajú obidva varianty, niektoré kmene Plasmodium falciparium sa stali rezistenými voči týmto liekom a preventívnym opatreniam a sú chemicky odolné.

Ešte pred cestou si vyhľadajte na webových stránkach ministerstva zdravotníctva mapy s oblasťami kde sa vyskytujú rezistentné kmene parazitov.

Ak máte akýkoľvek problém počas vašej cesty nemusíte čakať, až sa dostanete domov a poradiť s lekárom. Naši regulujúci lekári našej asistenčnej spoločnosti sú vám k dispozícii na prerokovanie akéhokoľvek dotazu alebo pochybností, ktoré môžete mať o svoje zdravie. Môžeme vám poskytnúť užitočné rady, alebo vás priamo spojiť s vaším lekárom, nech ste kdekoľvek.

Cestujúci, ktorí potrebujú ochranu

 • Deti! Je nerozumné cestovať s deťmi do krajín s maláriou, najmä do oblastí, kde sa vyskytujú komáre s vyvinutou odolnosťou voči liekom proti malárii. Ak už musíte cestovať s deťmi, zabráňte ich bodnutiu komárom. Požiadajte svojho lekárnika, aby vám odporučil repelent, ktorý bude nejlepší nielen pre Vaše dieta, ale aj celú rodinu. Ak má Vaše dieťa teploty v oblastiach s výskytom malárie, okamžite vyhľadajte lekára
 • Tehotné ženy! Malária je pre tehotné ženy veľmi vážne ochorenie. Dôrazne sa odporúča odložiť cestu o niekoľko mesiacov, prípadne úplne zmeniť destináciu. Ak musíte cestovať do danej krajiny, poraďte sa s Vaším gynekológom a lekárom špecializovaným na tropické choroby. 
 • Starší ľudia a ľudia s nedostatkom imunity. Hoci u týchto ľudí nie sú žiadne predispozície k ochoreniu maláriou, je dôležité riadne sa na cestu pripraviť, všetko vopred konzultovať s lekárom a zistiť všetky možné zdravotné riziká.