Používame súbory cookie, aby nám pomohli vylepšiť naše webové stránky.

Prezeraním našich stránok s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie

Mondial Assistance

Hľadať

How can we help?*

How can we help?

Alergie a astma

Pred cestou
Pred cestou

Aj ak trpíte na astmu alebo alergiu, nemalo by vás to obmedzovať v cestovaní.

Musíte jednoducho splniť dve podmienky: poznať a pochopiť svoje vlastné telo a jeho reakcie, a dodržiavať rady svojho lekára. Astmu alebo alergiu musíte ešte před cestou dostať úplne pod kontrolu. 

  • Dohodnite si návštěvu u svojho lekára jeden týždeň pred odchodom. Získate tým dostatok času na to, aby sa liečba prispôsobila možným zmenám v súvislosti s cestou. 
  • Ak máte příznaky alergie, požiadajte svojho lekára o lieky (antihistaminiká, kortikoidy, adrenalín) a inštrukcie, ako v prípade obtiaží postupovať. Lekár Vám môže na cestu predpísať aj antibiotiká, ktoré budete potrebovať, najmä ak plánujete cestu do krajín, kde sa na predaj liekov vzťahujú obmedzenia. Buďte opatrní! Všetky lieky na predpis sú nebezpečné a mali by sa užívať len v prípade núdze, kedy je možné sa poradiť priamo so zdravotníkom.
  • Astmatici by si na cestu mali vždy brať svoj vlastný sprej, na ktorý sú zvyknutí. Znalosť ovládania a používania inhalátora často umožňuje predísť problémom.
  • Ak trpíte na chronické ochorenie alebo máte závažnú anamnézu, skúste požiadať svojho lekára o kópiu Vašej lekárskej správy, pokiaľ možno v angličtine. Tá by mala obsahovať stručné zhrnutie Vášho aktuálneho zdravotného stavu (anamnézu, popis Vášho ochorenia, súvisiace ochorenia, výsledky posledných testov, atď) a mal by v nej byť uvedený spôsob Vašej liečby.
  • Nikdy nesmiete prerušovať svoju bežnú liečbu, ani v lietadle. Vždy si so sebou vezmite duplikát lekárskeho predpisu, v ktorom je uvedený medzinárodný názov každého lieku, ktorý užívate: DCI (jednotný medzinárodný názov). Napríklad, DCI aspirínu je kyselina acetylsalicylová. Vďaka tomu môžete kdekoľvek nahradiť svoj bežný liek alebo rýchlo nájsť jeho ekvivalent.

Vyberte si destináciu

Alergici sa často obávajú, že v prípade návštevy inej krajiny dostanú ďalšie alergie alebo sa zhoršia príznaky tých, ktoré už majú.

Špecifické alergie však majú podobné príznaky a ich liečba sa príliš nelíši, alebo len mierne, v závislosti od toho, kde ste.

Napriek tomu sa vyhnite veľmi suchým alebo veterným oblastiam (napríklad púšte sú nevhodné pre astmatikov) a miesta, kde sa vyskytujú alergény (napríklad v prípade alergie na mačacie chlpy ...) Ak je to možné, zvoľte destináciu s kvalitnými zdravotníckymi zariadeniami.

Na cestách

V lietadle

Vzduch v lietadle je veľmi suchý a často chladný, takže najmä v záťažovej situácii môže vyvolať astmatický záchvat. Niektorým komplikáciám môžete zabrániť udržiavaním správnej hydratácie (jeden liter vody za každé 4 hodiny). Okrem toho, vzduch v lietadle je čistý vďaka špeciálnym filtrom, ktoré zabraňujú roztočom atď. preniknúť do kabíny.

V cieli

Napriek veľmi rozšírenému názoru, skutočná alergia na slnečné svetlo neexistuje, existuje však fotosenzitivita. Niektoré antibiotiká pri dlhodobom užívaní vyvolávajú fotosenzitivitu a môžu v prípade vystavenia slnečnému žiareniu vyvolať precitlivenosť. Okrem toho, UV žiarenie a teplé slnečné lúče môžu spôsobiť lézie na koži, od ľahkého podráždenia až po ťažké popáleniny a môžu zhoršiť už existujúce príznaky alergických prejavov na koži.

Vyhýbajte sa liekom, ktoré vám spôsobili problémy v minulosti a neužívajte lieky, ktoré nepoznáte.

Toto pravidlo platí aj pre potravinové alergie: vieme, že niektoré exotické potraviny (najmä kôrovce) a potravinárske prídavné látky (najmä siričitany obsiahnuté v bielom víne a sušenom ovocí) môžu vyvolávať silné alergické reakcie. Naučte sa rozlúštiť štítky a čítať prísady v potravinách, ktoré jete.

Znečistené ovzdušie je vo všetkých veľkých mestách. Snažte sa vyhnúť dlhým prechádzkam po týchto mestách, najmä ak je horúce počasie alebo frekventovaná doprava.

V prípade, ak denne športujete a chcete športovať aj na dovolenke, dôkladne zvážte voľbu športu, ktorému sa chcete venovať. Potápanie je formálne zakázané pre astmatikov. Rôzne druhy počasia, napríklad suchý alebo príliš studený a naopak horúci vzduch môže vyvolávať astmatické záchvaty. Potom je najlepšie sa pred akoukoľvek fyzickou aktivitou postupne zahriať a veľa piť. Ak lekár neodporučí inak, pred každou fyzickou aktivitou sa hlboko predýchajte.

Nenúťte sa, ak máte nádchu, alebo v prípade, že je vzduch plný čiastočiek peľu. Ak pocítite prvé príznaky, ihneď činnost ukončite a užite lieky predpísané lekárom.

V prípade akýchkoľvek problémov na dovolenke, neodkladajte konzultáciu s lekárom až na dobu po návrate. Lekári v našej asistenčnej spoločnosti sú vám k dispozícii a pripravení Vám poradiť v prípade akýchkoľvek otázok alebo pochybností, čo sa týka Vášho zdravia. Môžeme vám poskytnúť užitočné rady, alebo uskutočniť konferenčný hovor s Vaším lekárom, nech ste kdekoľvek.