Používame súbory cookie, aby nám pomohli vylepšiť naše webové stránky.

Prezeraním našich stránok s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie

Mondial Assistance

Hľadať

How can we help?*

How can we help?

Třeba letadlem....

Otázky pred odletom

Aj keď ste si starostlivo vybrali miesto dovolenky, viete, ako sa tam dostanete?  
Ako dlho poletíte? O koľkej hodine budete odlietať? Ako dlho budete na ceste? Chystáte sa na pokojnú, relaxačnú dovolenku alebo na vzrušujúci, často dlhý výlet autom? Zohľadnili ste pri výbere destinácie svoju fyzickú kondíciu a každodenné návyky?

Pred dlhým letom byste sa mali poradiť so svojím lekárom. Je to důležité najmä v týchto prípadoch:

 • Máte nádchu, problémy s dutinami, bolesti ucha alebo zápal stredného ucha
 • Trpíte niektorým z chronických ochorení, ako sú napríklad: inzulín-dependentný diabetes, astma, alergia, epilepsia, drepanocytóza, dychová nedostatočnosť, zlyhávanie srdca alebo obličiek
 • Liečite sa s nádorovým ochorením alebo zníženou imunitou 
 • Máte záchvaty paniky (agorafóbia alebo klaustrofóbia)
 • Nedávno ste podstúpili operáciu, a to najmä v prípade srdečnej nedostatočnosti (angioplastika alebo bypass), glaukómu, odchlípenia sietnice, alebo problémov s vnútorným uchom
 • Trpíte na renálnu koliku
 • Pociťujete bolesti ako pri angíne
 • Dlhodobo sa liečite
 • Robí Vám problémy chôdza po schodoch a zakaždým sa pri nej zadýchate
 • V poslednom čase ste prekonali cievnu mozgovú príhodu
 • Váš lekár zistil, že máte srdečnú arytmiu, ktorá môže viesť až k bezvedomiu
 • Nosíte kardiostimulátor
 • Ste tehotná alebo sa chystáte cestovať s deťmi.

Stres pred odchodom

Let do zahraničia takmer vždy sprevádza stres a ten môže spôsobiť úzkosť, nepríjemné pocity, pocit na omdletie.

Dodržiavaním týchto jednoduchých opatrení môžete zabrániť týmto pocitom a ich škodlivým následkom:

 • Na letisko sa dostavte s dostatočným predstihom (odporúča sa byť na mieste približne dve hodiny pred odletom)
 • Nebojte sa požiadať o pomoc v situáciách, ktorých sa obávate, napríklad pri odbavení na letisku atď. O pomoc môžete požiadať buď niekoho blízkeho alebo personál letiska. Radi Vám s čímkoľvek pomôžu.
 • Nepodceňujte príručnú batožinu - zoberte si do lietadla lieky (nikdy si ich nedávajte do hlavnej batožiny, ktorá je v batožinovom priestore lietadla), cestovný pas, očkovací preukaz, cestovné doklady (letenky, potvrdenie o rezervácii, atď), peniaze (hotovosť, cestovné šeky, kreditné karty ...), niekoľko osobných vecí a fľašu vody. Pozor, v príručnej batožine môžete max. 100ml tekutín na jednu nádobu (jako napr. dezodorant, zubná pasta, hygienický gél apod.) Nádoby s tekutinami, objem ktorých objem bude prevyšovať tento limit, budete musieť pred vstupom do čakacej haly vyhodiť do koša (vrátane ostrých predmetov, zapaľovača a ďalších zakázaných predmetov).
 • Pred letom sa vyhnite potravinám bohatým na škrob (napr. zemiaky), mliečnym výrobkom či pitiu perlivých a šumivých nápojov ... Plyn obsiahnutý v tráviacom trakte sa vo vysokých výškach rozpína a spôsobuje pocit nadúvania.  
 • Ak máte strach z lietania, obráťte sa na leteckú spoločnosť. Niekedy ponúkajú prednášky o lietaní, ktoré Vám môžu pomôcť prekonať strach. Poraďte sa so svojím praktickým lekárom. Aj on Vám môže poradiť a upokojiť Vás.

Počas letu

Vzduch v lietadle je v nadmorskej výške medzi 1500 - 2500 m extrémne suchý (relatívna vlhkosť je menšia ako 10%).  Tento faktor môže spôsobiť rôzne ťažkosti, ktoré sa však dajú jednoducho vyriešiť.

Stačí dodržiavať uvedené pokyny:

 • Ak chcete bojovať proti suchému vzduchu: vypite pravidelne každé 4 hodiny 1 liter nesýtenej vody, vyberte si z očí kontaktné šošovky, prípadne ich pravidelne zvlhčujte očními kvapkami. Môžete použiť aj protizápalové kvapky alebo prípravky, ktoré Vám odporučí Váš očný lekár.
 • Ak chcete bojovať proti zápalu žíl: povoľte si oblečenie, neobliekajte si do lietadla úzke nohavice a šnurovacie topánky. Ak máte šnurovacie topánky, uvoľnite si na nich šnúrky. Zíde sa Vám aj pár pohodlných ponožiek. Neostávajte po celý čas sedieť v sedladle, prejdite sa uličkou ku kabínke. Ak nemôžete vstať a prejsť sa, môžete sa popreťahovať na mieste. Skúste si precvičiť rôzne svalové skupiny v dolných končatinách: lýtka a stehná. Potom uvoľnite všetky svaly a zhlboka dýchajte.
 • Ak chcete bojovať proti nevoľnosti z lietania: vyberte si podľa možnosti miesto v strednej časti lietadla, nejedzte ťažké jedlá a nepite alkohol. Pokúste sa zaspať. Ak je to nutné, dajte si predpísať ľahké lieky na spanie, ktoré Vám uľahčia let.
 • Počas letu sa mení tlak vzduchu v kabíne, je to trocha podobné výletu do vysokých hôr. V dôsledku zmien atmosférického tlaku hrozí vznik otitídy (zápalu uší). Na začiatku letu pravidelne prehĺtajte sliny, žujte žuvačku alebo cmúľajte cukrík. Naučte sa Valsalvov manéver: stisnite si nos, zadržte dych a potom niekoľkokrát prehltnite.

 

Po prílete

Hneď po ceste si chvíľku oddýchnite. Ak je to možné, vyložte si nohy. Zmena časového pásma je zvyčajne najciteľnejšia pri lete z východu na západ. Budete preto pociťovať následky časového posunu intenzívnejšie, ako keď letíte z Európy do Ázie, alebo pri návrate zo Spojených štátov do Európy. Na iné časové pásmo si budete zvykať niekoľko dní. Ak máte pokračovať v liečbe, ktorú ste začali doma, musíte postupne prejsť na miestny čas. Ak je to potrebné, je lepšie začať postupne posúvať čas užívania liekov už dva až tri dni před odletom, a to o jednu hodinu denne.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by hneď po pricestovaní mali urobiť, je prispôsobiť svoje stravovacie návyky a spánkový režim času hostiteľskej krajiny. Sami sa rýchlo synchronizujete s miestnym časom. Pravidelné prechádzky za denného svetla tiež môžu výrazne prispieť k rýchlejšiemu zladeniu miestneho času s Vašimi biologickými hodinami. Dôležité je, aby ste cez deň boli hore a v noci spali!

V prípade akéhokoľvek zdravotného problému počas dovolenky, nemusíte konzultáciu s lekárom odkladať až na dobu po návrate. Lekári našej asistenčnej spoločnosti sú pripravení prebrať s Vami prípadné otázky alebo pochybnosti, týkajúce sa Vášho zdravia. Môžu Vám poradiť a ak si to budete želať, dokážeme aj usporiadať konferenčný hovor s Vaším praktickým lekárom vo vlasti.