Používame súbory cookie, aby nám pomohli vylepšiť naše webové stránky.

Prezeraním našich stránok s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie

Mondial Assistance

Hľadať

How can we help?*

How can we help?

Pokud jste těhotná

Pred cestou
Pred cestou

Cestovanie počas tehotenstva je v poriadku, treba však striktne dodržiavať určité pravidlá. Na cestovanie je najvhodnejším obdobím druhý trimester tehotenstva. Tehotná žena môže cestu zvládnuť v dobrej kondícii, ak si cieľ cesty a dĺžku pobytu vyberie z rozvahou. Stále by však mala pamätať na svoj zdravotný stav a na svoje tehotenstvo. 

Poraďte sa so svojím gynekológom, či môžete do danej oblasti odcestovať. Dohodnite si schôdzku u lekára a vyžiadajte si u neho zdravotné potvrdenie, ktoré niektoré letecké spoločnosti môžu vyžadovať.

Väčšina vnútroštátnych liniek umožňuje cestovať až do termínu pôrodu, ale u medzinárodných letov platia časové limity. Overte si, že Vám letecká spoločnosť cestu jej lietadlom dovolí.

Vždy majte po ruke telefónne číslo na svojho lekára a skontrolujte, či v poistke alebo inej zmluve spojenej s danou cestou nie je tehotenstvo vo výluke.

Výber destinácie

Je veľmi riskantné cestovať do krajín, kde nie sú vyhovujúce zdravotnícke zariadenia či zdravotnícky personál, ktorý by Vám mohol v prípade ťažkostí poradiť. Preto si vopred zistite, či v krajine, do ktorej cestujete, je vhodná zdravotnícka štruktúra. Neváhajte sa spojiť s asistenčnou spoločnosťou, ktorá je schopná poskytnúť Vám informácie o zdravotníctve v danej krajine.

Dovolenku si rozhodne neplánujte v krajinách, kde je vysoké riziko ochorenia a ktoré nemajú vyhovujúcu sieť zdravotnických zariadení.

Rovnako sa skúste vyhnúť destináciám, kde sú vysoké teploty, ktoré môžu byť zdrojom ďalších ťažkostí.

Očkovanie

Vakcíny, ktoré obsahujú slabé živé vírusy, sa v tehotenstve všeobecne neodporúčajú. Poraďte sa, prosím, so svojím ošetrujúcim lekárom.

Očkovanie proti žltej zimnici je povolené po 6. mesiaci tehotenstva. Vykonáva sa v akreditovanom zdravotníckom zariadení a zapisuje sa do očkovacieho preukazu.

Prevencia proti malárii

Malária je pre tehotné ženy veľmi nebezpečná. Akt o nie je vyslovene nutné, cestovanie do destinácií s výskytom malárie by ste mali rozhodne odložiť.

Ak musíte odcestovať do krajiny, kde sa malária vyskytuje, třeba si zapamätať, že najdôležitejšou súčasťou prevencie proti malárii je mechanická ochrana (mať na sebe oblečenie, ktoré je ošetrené prípravkami proti komárom a moskytom, moskytiéry, nosenie dlhých rukávov a dlhých nohavíc). Ďalej si musíte so sebou vziať lieky, ktoré užívate a užívať ich pravidelne podľa pokynov Vášho lekára. Niektoré lieky sa môžu užívať aj v tehotenstve.

Počas cesty

Dlhý let môže byť veľmi nepríjemný pre nohy a chodidlá. Je dôležité dodržiavať pitný režim a ak je to možné, často sa prechádzať. Taktiež sa odporúča nosenie podporných pančúch.

Nosenie bezpečnostných pásov umiestnených tesne pod bruchom je povinné a chráni ako matku, tak aj jej nenarodené dieťa.

Akonáhle dorazíte do cieľa, snažte sa vyhnúť dlhým cestám autobusom alebo autom, a to najmä po cestách, ktoré nie sú vhodné pre motorové vozidlá.

Nezdvíhajte ani nenoste ťažkú batožinu.

Lekári obzvlášť dôrazne varujú pred športami, ktoré sú fyzicky náročné a neodporúčajú napríklad potápanie alebo vodné lyžovanie.

Ak máte počas cesty akýkoľvek problém, nemusíte s návštěvou lekára čakať až na návrat domov. Naši regulujúci lekári našej asistenčnej spoločnosti sú vám k dispozícii a môžete sa s nimi porozprávať o svojich obavách alebo pochybnostiach, čo sa týka vášho zdravia. Môžeme vám poskytnúť praktické rady, alebo vás spojiť s vaším lekárom, nech ste kdekoľvek.